مشکلات موجود در آیین نامه اجرایی ماده 5 قانون جامع دامپروری

خدمت وزیر محترم جهاد کشاورزی
جناب آقای مهندس حجتی
موضوع:
مشکلات موجود در آیین نامه اجرایی ماده 5 قانون جامع دامپروری درخصوص تمدید پروانه های بهره برداری و آسیبهای وارده به سرمایه گذاریهای انجام شده


 سلام علیکم
 نظامهای دامپزشکی و مهندسی کشاورزی با هدف کمک به تولید و به روزرسانی آن و ارائه خدمات به مراکزتولیدی بخش کشاورزی ایجاد شدند ولی متاسفانه در همان ابتدای فعالیت از هدف خود منحرف شده وبا هدف ایجاد اشتغال برای فارغ التحصیلان  و پایگاهی برای دوران بازنشستگی مدیران فعلی جایگزین شد که نگاهی به هیات رئیسه و بدنه این نظامها موید این مطلب خواهد بود .
درماده 5 قانون جامع دامپروری به هیچ عنوان حقوق تشکلهای فعال بخش کشاورزی دیده نشده و حقوقی مانند تمدید پروانه بهره برداری  نیز در آیین نامه اجرایی بجای واگذاری به صنف کارهای کشاورزی و تشکلهای فعال به ناحق به این نظامها واگذار گردیده که بارها توسط تشکلهای فعال بخش کشاورزی اعلام و مورد اعتراض قرار گرفته است.
جدای از ایرادات اساسی که به این ماده قانونی و آیین نامه اجرایی آن وارد است ،اخیرا شکایاتی از طرف اعضاء برای تمدید پروانه های بهره برداری به این اتحادیه رسیده که شدیدا برای تولید کنندگان ایجاد نگرانی کرده است که در زیر به آنها پرداخته شده است:  
  • مزارعی که قبل از این قانون پروانه بهره برداری داشته اند و به هر دلیل با ضوابطی که در حال حاضر اعلام شده توانایی تمدید پروانه ندارند در بلاتکلیفی مانده و هیچ روشی برای حل مشکل آنها ارائه نگردیده است، به عنوان مثال مزارعی که به دلیل ساخت و سازهای مجاز و یا غیر مجاز در مجاورت آنها فاصله بهداشتی دیگر قابل تامین نیست.
  • استعلامات بیجا جهت اصلاح ظرفیت مراکز ساخته شده که دارای پروانه بهره برداری هستند، مثلا استعلام مجدد از وزارت نیرو جهت قرارداد آب ، استعلام از تامین اجتماعی ویا اداره مالیات و .... به صورت جدی مزارع را از تمدید و اصلاح پروانه بهره برداری منصرف و ناامید کرده است.
  • مزارعی که به هر دلیل خصوصا اشتباه کارشناسان و یا مدیران این نظامها برای آنها پروانه بهره برداری صادر شده پس از تعویض مدیر ویا کارشناس ،این نظامها از تمدید پروانه خودداری نموده و تولید کننده را به مدیران  و کارشناسای قبلی ارجاع داده و وعده برخورد انتظامی با آنها را میدهند، این درحالیست  که بر اساس پروانه صادر شده میلیارها سرمایه گذاری انجام شده و تولیدکننده زندگی و هستی خود را از دست داده است.
در صورت بروز هریک از موارد فوق که صاحبان مزارع و سرمایه گذاران در بروز آنها هیچ نقشی ندارند این نظامها با بی مسولیتی تمام بنا به ماده 28 آیین نامه اجرایی ماده 5 قانون جامع دام پروری اقدام به ابطال پروانه بهره برداری مینمایند این در حالیست که در این آیین نامه هیچ حقی برای سرمایه گذار و تولید کننده دیده نشده است ،در بعضی از استانها ستاد همانگی صدور پروانه ها بر اساس ماده 18 همین آیین نامه تشکیل شده و توانسته بعضی از مشکلات را باتمدید پروانه های بهره برداری حل نماید اما در مواردی این نظامها به رای این ستاد تمکین نکرده و تا کنون نیز بر اساس بند  " و" تبصره 2 ماده 5 قانون جامع دامپروری به دادگاه معرفی نشده اند ،حال سوال اینجاست آیا ابطال پروانه بهره برداری که با صرف هزینه های فراوان انجام شده به همین سادگی قابل انجام است ونیاز به طی هیچ رویه ای ندارد؟ آیا قوانین قضایی کشور اجازه چنین کاری را خواهد داد؟ آیا این نظامها توانایی پرداخت خسارت واره به سرمایه گذاران را خواهند داشت؟ آیا وجود این نظامها و دخالت آنها در نظام تولید کشور بجاست؟
لذا باتوجه به نارضایتیهای موجود این اتحادیه از حضرتعالی به عنوان بالاترین مقام وزارتی درخواست دارد دستور فرمایید ضمن بررسی عاجل موارد مطروحه و ارجاع شده و جهت جلوگیری از خسارت بیشتر به سرمایه گذاران و تولیدکنندگان دستور ویژه ای  مبنی بر تمدید پروانه های بهره برداری تا تعین تکلیف آن در مراکز ذیصلاح  وتعیین راهکار مناسب صادر، وتمدید پروانه از این نظامها گرفته شده و توسط نهادهای حاکمیتی و یا تشکلهای فعال در بخش انجام گردد.
به پیوست نمونه ابطال پروانه بهره برداری ایفاد میگردد.

 
باتشکر
آرش نبی زاده
مدیر عامل اتحادیه سراسری ماهیان سردابی
 
رونوشت: معاون وزیر و ریاست محترم سازمان شیلات ایران
            ریاست محترم سازمان دامپزشکی
            ریاست محترم تعاون روستایی
            ریاست محترم سازمان بازرسی کل کشور
            ریاست محترم اتاق تعاون جهت طرح در کمیته تسهیل مقررات
            ریاست محترم اتاق بازرگانی صنایع ومعادن وکشاورزی جهت طرح در کمیته تسهیل مقررات
            ریاست محترم صنف کارهای کشاورزی
           مدیرکل محترم دفتر پایش و بهبود محیط کسب و کار و دبیرخانه شورای عالی اجرای سیاستهای کلی اصل 44 قانون اساسی

تماس با ما

ادرس 1:تهران،خیابان فاطمی،بین سیندخت وجمال زاده،پلاک 236 - معاونت آبزی پروری (میز مشترک سازمان شیلات ایران واتحادیه) ادرس 2:تهران میدان میوه و تره بار پیروزی غرف 81-82
02188904808
02166917390
09111931764
info@sardabi.ir

آخرین اخبار

1401/06/26 10:00
پيگيري پيشنهاد اتحاديه در خصوص ايجاد سامانه ماهيان سردابي ايران- قزل الا
1401/06/26 11:00
پيگيري محاسبه سرمايه در گردش مزارع قزل الا كه بر اساس تخم چشم زده صادر شده- قزل الا ماهي سردابي
1401/06/12 10:00
پيگيري پيشنهادات اتحاديه در خصوص حمايت از بازار و خريد تضميني يا حمايتي قزل الا ماهي سردابي
1401/06/12 11:00
عدم وجود استاندارد و متولي نظارت بر كيفيت خوراك ابزيان و دفتر تغذيه در سازمان شيلات ماهي قزل الا سردابي
1401/06/06 10:00
دوره اموزشي بيمه ابزيان از مبادي توليد- ماهي قزل الا - ماهي سردابي
1401/06/05 10:00
امار واردات تخم چشم زده قزل الا - ماهيان سردابي شهريور 1401
1401/06/02 10:00
دعوت به جلسه براي تشكيل شوراي كفتگوي شيلات و بخش خصوصي -قزل الا سردابي
1401/05/30 10:00
نگراني شديد از واردات موقت و ترانزيت ابزيان پرورشي و اثرات مخرب ان بر توليد و صادرات ابزيان -قزل الا سردابي
1401/05/24 10:00
نامه به وزير جهاد در خصوص وضعيت قزل الا و اثرات سيل اخير
1401/04/31 10:00
اعلام سياستهاي كلي صدور مجوزهاي سازمان شيلات- قزل الا سردابي

بلاک گالری تصاویر

آمار بازدید

2.13M
19.82K
2064
2.79K
48.47K

تاریخ و زمان

دوشنبه 11 مهر 1401
Monday 3 October 2022