گزارش جلسه مربوط به طرح اصلاح ژنتیک فائو tcp

صورتجلسه مقدماتی طرح مشترک سازمان شیلات ایران و فائو( TCP)

صورتجلسه مقدماتی طرح مشترک سازمان شیلات ایران و فائو با حضور معاونت محترم توسعه آبزی پروری ، ریاست محترم مرکز تحقیقات علوم شیلاتی ، مدیریت دفتر آبزیان آب شیرین ، رئیس گروه تکثیر وپرورش ماهیان سردابی و کارشناسان مربوطه همچنین مدیر عامل و یک عضو هیت مدیره اتحادیه سراسری ماهیان سردابی و یک تولید کننده این اتحادیه ، ایفاد میگردد:
جلسه با خوش آمدگویی و تبریک قرارداد منعقده سازمان شیلات  و فائو پس از بیست سال پیگیری، توسط دکتر عبدالحی آغاز گردید ایشان در خصوص اهمیت  موضوع و اینکه اینگونه طرحها در سال یکبار معرفی میشود و ایران توانسته طی سال اخیر دو یا سه قراردار TCPمنعقد نماید و این باعث افتخار است که یکی از این طرحها در زمینه شیلات تعریف شده وی با اشاره به موضوع طرح که اصلاح نژاد ماهی قزل الا میباشد مطرح نمودند که این طرح تمام مشکلات بخش را حل نخواهد کردو فقط برای ایجاد ظرفیت سازی در کشور اجرایی خواهد شدوی مبلغ ارزی اختصاصی را 330 هزار دلار اعلام که با ارائه سند قطعی در هر مرحله پرداخت خواهد شد. مدت  طرح دوسال بوده و قسمتی از آن در داخل و مراحلی  از آن در خارج تعریف شده و مدیریت پروژه به آقای دکتر عبدالحی واگذار گردیده است. در این طرح 10 مرکز دولتی و غیر دولتی در نظر گرفته شده که باید در کمیته راهبردی در خصوص شیوه  انتخاب آنها تصمیم گیری گردد.
دکتر پورکاظمی در خصوص موضوع اصلاح نژاد و فعالیت پر سابقه فائو در این خصوص صحبت کرده وخود را به عنوان یکی از مشاوران ده نفره فائو در این زمینه معرفی نمودند که قرار شده از ابتدا تا انتها پروژه با فائو همکاری نمایند وی اشاره کرد که اول باید سند ملی اصلاح نژاد آبزیان  نوشته شود تا مراکز بر اساس آن اقدام به اصلاح نژاد نمایند وی کشور نروژ را مثال زده که این مهم به صورت یک کارگروه از بخش تولید( خصوصی و تعاونی) اجرایی شد. وی افزود افراد حاضر در پروژه باید اصول ژنتیک را بدانند و در زمینه ژنتیک دکتری داشته باشند و با توجه به مدت 10 تا 12 ساله پروژه این افراد باید متعهد بوده و تیم 20 نفره آموزش گیرنده تا اخر باید در خدمت بخش باشند و هرچه این تیم قویتر انتخاب گردد تیم آموزش دهنده قوی تر عمل خواهدنمود. وی در ادامه هدف گذاری را به صورت تعیین مراکز ومیزان تولید مورد درخواست آنها ،خاصیتهای ژنتیکی مورد توجه بخش خصوصی و نحوه رسیدن به آن از طریق TCP پیشنهاد نمود.
 
 آقای میار ایجاد یک مرکز دولتی به عنوان مولد ساز و تولید لانهای مورد نیاز بخش را شیوه متداول در دنیا دانستند و اشاره کردند عدم اجرای طرح مشابه در سال 82 به علت عدم تخصیص بودجه200 هزار دلاری در سالهای اخیر  میلیونها دلار به صنعت خسارت زد. وی پیشنهاد داد مرکز کلار دشت مرکز مناسبی یرای اینکار بوده و بخش خصوصی طی مطالعه این مرکز با مشاور خارجی حاضر به اجرای طرح اصلا ح نژاد و تولید 100 میلیون تخم چشم زده اصلاح نژاد شده میباشد وی آموزش  بخش خصوصی و مشارکت جدی آن را در پروژه عامل موفقیت و ادامه طرح دانست.
آقای دکتر شکوری اجرای این پروژه را عامل مهمی در جهت دار شدن اهداف ملی دانسته و اجرای این طرح را مثل دانه ای که کاشته و تامرحله نهال برسد توصیف کرد که حفظ و نگهداری آن تا به ثمر رسیدن به عهده  تولید کنندگان ونهادهای دولتی خواهد بود ، به همین دلیل مشارکت بخش خصوصی و دولتی در غالب 10 مرکز را مورد تایید قرار دادند وی اشاره کردند که مبنای کار بهگزینی و جلوگیری از تداخل ژنتیک بوده و با توجه به گله های موجود و پراکندگی اقلیمی اینکار را شدنی اعلام تا بتوان تولید با کیفیت داشت وی تشکیل کمیته راهبری را مهم دانسته و برنامه ریزی مسائل آموزشی خرید تجهیزات  بازدیدهای کارشناسان خارجی و سفرهای خارجی و انتخاب مراکز جهت همکاری را جز وظایف این کمیته دانستند.
دکترصالحی نماینده شرکت آبزی اکثیر شروع با تدبیر را عامل موفقیت دانسته و خواستار حضور مراکز متعهد و خوش سابقه در این طرح شد به طوریکه تعهدات مناسب از این مراکز و کارشناسان انتخابی در طرح گرفته شود .
خانم نفری با اشاره به موجود بودن علم از عدم وجود عمل گلایه داشتندو برای شروع بررسی وضعیت موجود و اعلام وضعیت آن را مقدمه ای برای شروع طرح دانستند وی همچنین مطرح نمودند که باید توجه داشت که خارجیها شاه کلیدها را در اختیار ما قرار نمیدهند.
در انتها نبی زاده نیز ضمن تشکر از حرکت انجام شده واشاره به تغییر مدیریت در ادارات دولتی ، مشارکت جدی  بخش خصوصی را در غالب پرداخت وجه و مشارکت در پروژه به صورت گروهی پیشنهاد داده و با در نظر گرفتن پرا کندگی اقلیمی مرکز یاسوج را نیز به عنوان یک مرکز مناسب معرفی نمود که آقای میار نیز ضمن تایید مطلب گفتند مثلا مرکز کلاردشت برای ادامه طرح با عده ای از مراکز خصوصی همکاری نموده و آنها را سالیانه شارژ نماید.
 
در انتها مصوبات جلسه توسط دکتر عبدالحی اعلام شد :
1-تشکیل کمیته راهبردی با حضور نماینده سازمان شیلات ،نماینده مرکز تحقیقات علوم شیلاتی،نماینده اتحادیه و نماینده مراکز علمی و دانشگاهی.
2-شرایط ، ضوابط و تعهدات و معیارهای انتخاب افراد و مراکز متقاضی در کمیته مشخص گردد.
3-نحوه عملکرد و راهکارهای رسیدن به اهداف طرح در چهار چوب قرارداد منعقده در کمیته مشخص گردد.
  • یک نسخه از قرارداد در اختیار طرح قرار گرفت
.
باتشکر
آرش نبی زاده
مدیر عامل اتحادیه سراسری ماهیان سردابی

تماس با ما

تهران،خیابان فاطمی،بین سیندخت وجمال زاده،پلاک 236 - معاونت آبزی پروری (میز مشترک سازمان شیلات ایران واتحادیه)
02188904808
02188918962
09111931764
info@sardabi.ir

آخرین اخبار

1398/01/06 22:47
ایران از کشورهای است که در آن بلایای طبیعی زیادی رخ می دهد. شیوع بسیاری از بیماری ها در سیل زیاد می گردد. مدیریت خسارات و کنترل بیماری ها بسیار دارای اهمیت است.
1397/12/25 17:19
قوانین و ضوابظی که باید مراکز تکثیر برای صدور مجوز رعایت کنند
1397/12/08 09:56
فروش فوق‌العاده ماهی قزل‌آلای منجمد در وزن‌های 250-200، 300-250، 350-300، 400-350 در آخرین روزهای سال برای ارگان‌های مختلف، رستوران‌ها، کترینگ ها، سازمان‌ها، ادارات و ...... عرضه می‌گردد.
1397/11/22 18:19
فروش قزل برای ارگان ها- فروش قزل آلا - خرید قزل آلا بسته بندی- خرید قژل آلا منجمد- قزل آلا سبد کالا-خرید سازمان دولتی
1397/11/16 08:40
قیمت غذای ماهی- قیمت خوراک قزل آلا- قیمت خوراک ماهیان خاویاری- قیمت خوراک ماهیان گرم آبای-فروش غذای ماهی - خرید غذای ماهی
1397/11/16 16:47
بیماری کم خونی عفونی آزاد ماهیان چیست؟-زوش های تشخیص بیماری ISA- آیا بیماری ISA قابل کنترل؟
1397/11/14 07:36
بیماری کم خونی عفونی آزاد ماهیان چیست؟- آیا ویروس ISAبیماری زاست؟ - راهای درمان بیماری کم خونی عفونی آزاد ماهیان- راه های تشخیص بیماری کم خونی عفونی آزادماهیان
1397/11/14 16:29
لیست آزمایشگا های طبی - آزمایشگاه های مجاز کشور-
1397/09/18 11:28
ماهی ویژه شب یلدا، برای منازل، ادارت، سازمانها به صورت تازه و منجمد
1397/09/10 14:04
نقش ماهی در بهبود دیابت

بلاک گالری تصاویر

آمار بازدید

1.05M
17.01K
291
7543
7543

تاریخ و زمان

چهارشنبه 7 فروردين 1398
Wednesday 27 March 2019