گزارش جلسه مربوط به طرح اصلاح ژنتیک فائو tcp

صورتجلسه مقدماتی طرح مشترک سازمان شیلات ایران و فائو( TCP)

صورتجلسه مقدماتی طرح مشترک سازمان شیلات ایران و فائو با حضور معاونت محترم توسعه آبزی پروری ، ریاست محترم مرکز تحقیقات علوم شیلاتی ، مدیریت دفتر آبزیان آب شیرین ، رئیس گروه تکثیر وپرورش ماهیان سردابی و کارشناسان مربوطه همچنین مدیر عامل و یک عضو هیت مدیره اتحادیه سراسری ماهیان سردابی و یک تولید کننده این اتحادیه ، ایفاد میگردد:
جلسه با خوش آمدگویی و تبریک قرارداد منعقده سازمان شیلات  و فائو پس از بیست سال پیگیری، توسط دکتر عبدالحی آغاز گردید ایشان در خصوص اهمیت  موضوع و اینکه اینگونه طرحها در سال یکبار معرفی میشود و ایران توانسته طی سال اخیر دو یا سه قراردار TCPمنعقد نماید و این باعث افتخار است که یکی از این طرحها در زمینه شیلات تعریف شده وی با اشاره به موضوع طرح که اصلاح نژاد ماهی قزل الا میباشد مطرح نمودند که این طرح تمام مشکلات بخش را حل نخواهد کردو فقط برای ایجاد ظرفیت سازی در کشور اجرایی خواهد شدوی مبلغ ارزی اختصاصی را 330 هزار دلار اعلام که با ارائه سند قطعی در هر مرحله پرداخت خواهد شد. مدت  طرح دوسال بوده و قسمتی از آن در داخل و مراحلی  از آن در خارج تعریف شده و مدیریت پروژه به آقای دکتر عبدالحی واگذار گردیده است. در این طرح 10 مرکز دولتی و غیر دولتی در نظر گرفته شده که باید در کمیته راهبردی در خصوص شیوه  انتخاب آنها تصمیم گیری گردد.
دکتر پورکاظمی در خصوص موضوع اصلاح نژاد و فعالیت پر سابقه فائو در این خصوص صحبت کرده وخود را به عنوان یکی از مشاوران ده نفره فائو در این زمینه معرفی نمودند که قرار شده از ابتدا تا انتها پروژه با فائو همکاری نمایند وی اشاره کرد که اول باید سند ملی اصلاح نژاد آبزیان  نوشته شود تا مراکز بر اساس آن اقدام به اصلاح نژاد نمایند وی کشور نروژ را مثال زده که این مهم به صورت یک کارگروه از بخش تولید( خصوصی و تعاونی) اجرایی شد. وی افزود افراد حاضر در پروژه باید اصول ژنتیک را بدانند و در زمینه ژنتیک دکتری داشته باشند و با توجه به مدت 10 تا 12 ساله پروژه این افراد باید متعهد بوده و تیم 20 نفره آموزش گیرنده تا اخر باید در خدمت بخش باشند و هرچه این تیم قویتر انتخاب گردد تیم آموزش دهنده قوی تر عمل خواهدنمود. وی در ادامه هدف گذاری را به صورت تعیین مراکز ومیزان تولید مورد درخواست آنها ،خاصیتهای ژنتیکی مورد توجه بخش خصوصی و نحوه رسیدن به آن از طریق TCP پیشنهاد نمود.
 
 آقای میار ایجاد یک مرکز دولتی به عنوان مولد ساز و تولید لانهای مورد نیاز بخش را شیوه متداول در دنیا دانستند و اشاره کردند عدم اجرای طرح مشابه در سال 82 به علت عدم تخصیص بودجه200 هزار دلاری در سالهای اخیر  میلیونها دلار به صنعت خسارت زد. وی پیشنهاد داد مرکز کلار دشت مرکز مناسبی یرای اینکار بوده و بخش خصوصی طی مطالعه این مرکز با مشاور خارجی حاضر به اجرای طرح اصلا ح نژاد و تولید 100 میلیون تخم چشم زده اصلاح نژاد شده میباشد وی آموزش  بخش خصوصی و مشارکت جدی آن را در پروژه عامل موفقیت و ادامه طرح دانست.
آقای دکتر شکوری اجرای این پروژه را عامل مهمی در جهت دار شدن اهداف ملی دانسته و اجرای این طرح را مثل دانه ای که کاشته و تامرحله نهال برسد توصیف کرد که حفظ و نگهداری آن تا به ثمر رسیدن به عهده  تولید کنندگان ونهادهای دولتی خواهد بود ، به همین دلیل مشارکت بخش خصوصی و دولتی در غالب 10 مرکز را مورد تایید قرار دادند وی اشاره کردند که مبنای کار بهگزینی و جلوگیری از تداخل ژنتیک بوده و با توجه به گله های موجود و پراکندگی اقلیمی اینکار را شدنی اعلام تا بتوان تولید با کیفیت داشت وی تشکیل کمیته راهبری را مهم دانسته و برنامه ریزی مسائل آموزشی خرید تجهیزات  بازدیدهای کارشناسان خارجی و سفرهای خارجی و انتخاب مراکز جهت همکاری را جز وظایف این کمیته دانستند.
دکترصالحی نماینده شرکت آبزی اکثیر شروع با تدبیر را عامل موفقیت دانسته و خواستار حضور مراکز متعهد و خوش سابقه در این طرح شد به طوریکه تعهدات مناسب از این مراکز و کارشناسان انتخابی در طرح گرفته شود .
خانم نفری با اشاره به موجود بودن علم از عدم وجود عمل گلایه داشتندو برای شروع بررسی وضعیت موجود و اعلام وضعیت آن را مقدمه ای برای شروع طرح دانستند وی همچنین مطرح نمودند که باید توجه داشت که خارجیها شاه کلیدها را در اختیار ما قرار نمیدهند.
در انتها نبی زاده نیز ضمن تشکر از حرکت انجام شده واشاره به تغییر مدیریت در ادارات دولتی ، مشارکت جدی  بخش خصوصی را در غالب پرداخت وجه و مشارکت در پروژه به صورت گروهی پیشنهاد داده و با در نظر گرفتن پرا کندگی اقلیمی مرکز یاسوج را نیز به عنوان یک مرکز مناسب معرفی نمود که آقای میار نیز ضمن تایید مطلب گفتند مثلا مرکز کلاردشت برای ادامه طرح با عده ای از مراکز خصوصی همکاری نموده و آنها را سالیانه شارژ نماید.
 
در انتها مصوبات جلسه توسط دکتر عبدالحی اعلام شد :
1-تشکیل کمیته راهبردی با حضور نماینده سازمان شیلات ،نماینده مرکز تحقیقات علوم شیلاتی،نماینده اتحادیه و نماینده مراکز علمی و دانشگاهی.
2-شرایط ، ضوابط و تعهدات و معیارهای انتخاب افراد و مراکز متقاضی در کمیته مشخص گردد.
3-نحوه عملکرد و راهکارهای رسیدن به اهداف طرح در چهار چوب قرارداد منعقده در کمیته مشخص گردد.
  • یک نسخه از قرارداد در اختیار طرح قرار گرفت
.
باتشکر
آرش نبی زاده
مدیر عامل اتحادیه سراسری ماهیان سردابی

تماس با ما

ادرس 1:تهران،خیابان فاطمی،بین سیندخت وجمال زاده،پلاک 236 - معاونت آبزی پروری (میز مشترک سازمان شیلات ایران واتحادیه) ادرس 2:تهران میدان میوه و تره بار پیروزی غرف 81-82
02188904808
02166917390
09111931764
info@sardabi.ir

آخرین اخبار

1402/03/05 10:00
ابلاغ شيوه نامه بازرسي نظارت و قرنطينه ابزيان به چين قزل الا سالمون
1402/03/05 11:00
ابلاغ اصلاحات اوليه الزامات صادرات ابزيان به چين قزل الا سالمون
1402/02/31 10:00
درخواست جلسه با صندوق بيمه محصولات كشاورزي براي بيمه تكميلي تخم چشم زده و ماهي سردابي قزل الا
1402/02/31 11:00
اعلام توليد و نياز تخم چشم زده ماهي قزل الا و سالمون سال اعضاي تحت پوشش اتحاديه1402
1402/02/14 10:00
امار صادرات ابزيان - قزل الا - سالمون سال 1401
1402/02/11 10:00
ميزان واردات تخم چشم زده قزل الا و سالمون سال 1401
1402/02/11 11:00
ضوابط صادرات ابزيان به چين - قزل الا سالمون وماهيان سردابي
1401/10/27 10:00
الزامات دامپزشکی و بهداشتی صادرات ابزيان به روسيه- قزل الا و سالمون
1401/10/27 10:00
صورتجلسه هم اندشي اتحاديه ها با صدا و سيما در خصوص تبليغ -قزل الا و سالمون
1401/10/27 10:00
استعلام قيمت ماهي قزل الا و سالمون سال 1401

بلاک گالری تصاویر

آمار بازدید

2.73M
24.09K
28
2.09K
18.45K

تاریخ و زمان

سه شنبه 9 خرداد 1402
Tuesday 30 May 2023