رشد سریع قزل آلا با انتخاب پیش مولدین مناسب

1397/12/14 10:08

رشد سریع قزل آلا با انتخاب پیش مولدین مناسب

عاملی که اغلب بر انتخاب مولد تاثیر می­گذارد سرعت رشد لارو ها یا بچه ماهیانی است که از آنها بدست  می­آیند. رشد سریع قزل آلا اهمیت بسیاری در انتخاب پیش مولد در بین پرورش­هندگان دارد. پرورش­هندگان معمولاً ماهیان با بیشترین مقدار  رشد را به عنوان پیش مولد انتخاب و نگهداری می­نمایند. علاوه بر رشد سریع قزل آلای مولد انتخابی ضریب تبدیل بالای غذای از نظر اقتصادی به اندازه سرعت رشد اهمیت دارد.
 انتخاب پیش مولدین آنطور که به نظر می­رسد کار ساده­ای نیست و باید بدقت کنترل شود. از طرفی، وقوع اشتباه در آن اجتناب ناپذیر است.  تنها  انتخاب ماهی بزرگ دلیل برای رشد سریع قزل آلا نیست. بزرگی ماهی تنها بدلیل رشد سریع قزل آلا نیست و عواملی همچون سن و شرایط محیطی و تغذیه مناسب تاثیرگذار است. بچه ماهیان حاصل از  تخمهای بزرگتر به نسبت بزرگتر از بچه ماهیهای به دست آمده از تفریخ تخمهای کوچکتر هستند. اندازه تخم حنماً به این معنی نیست که والدین آنها نیز از رشد سریعتری برخوردار بوده اند. این مساله ممکن است صرفا به این معنی باشد که والدین آنها مسن­تر بوده و در نتیجه تخم­های بزرگتری نیز تولید نموده اند. بنابراین رشد سریع قزل آلا به عوامل مختلف بستگی دارد.

ویژیگی های مهم برای انتخاب پیش مولد

رشد سریع قزل آلا  وابسته به کیفیت مولد است بنابراین برای انتخاب پیش مولدرعایت نکاتی ضروری است. گروهی از ماهیان که پیش مولدین را از بین آنها انتخاب می­کنیم باید از یک نوبت تلقیح همزمان بدست آمده باشند. باروری تخمک­ها با مخلوطی از اسپرم­های چند ماهی نر که هم سن و تا حد امکان هم اندازه باشند بهتر است. تخم­های لقاح یافته باید درجه بندی شده و تخم­هایی که به اندازه میانگین نزدیکند انتخاب شوند. بچه ماهی­ها باید زود درجه بندی شده و تخم­هایی که به اندازه میانگین نزدیکند انتخاب شوند. بچه ماهی­ها باید زود درجه بندی شده و نخستین درجه بندی حدود 3 هفته پس از آغاز تغذیه انجام می­شود. پس از آن، به فاصله هر دو هفته یک بار این کار صورت می­گیرد.
در صورت امکان، ماهی­ها  برگزیده باید تا رسیدن بهار دوم در حوضچه هایی که آب  در آن گردش دارد نگهداری شوند. چنانچه  ماهی­ها تغذیه نموده در حال رشد باشند، درجه بندی آنها باید در زمستان انجام شود. انتخاب نهایی پیش مولدین باید پس از رسیدن ماهی­ها به اندازه قابل طبخ یا در نزدیکی رسیدن به آن انجام شود. مزارع پرورش قزل آلا که ماهیان بزرگتری برای عرضه به بازار دارند، می­تواند انتخاب نهایی را به تابستان سوم موکول نماید. تمامی موارد گفته شد رشد سریع قزل آلا که بسیار برای پرورش دهنده مهم است را به ارمغان می آورد.

انتخاب پیش مولد از نظر اندازه تخم

رشد سریع قزل آلا در پرورش قزل آلای رنگین کمان از تخم­هایی به دست می­آیند که دارای اندازه بزرگترین هستد.  در صورت صحیح بودن این نکته در عمل مشکلاتی را برای پرورش دهنده ماهی به همراه خواهد داشت. مثلاً پروش دهنده ماهی باید بداند که چه عواملی بر اندازه تخم به دست آمده از مولدین تاثیر می­گذارند. همچنین بدانند که میزان وابستگی اندازه تخم  به محیط ، تغذیه و عوامل ژنتیکی چقدر است؟

عوامل موثر در انتخاب ماهیان مولد

1. انتخاب عمده­ای در اندازه تخم­ها در ماهیانی که در یک گروه سنی قرار می­گیرند و والدین آنها یکسان است می­تواند وجود داشته باشد. اما خصوصیاتی که تمایل به تولید تخمها با اندازه بزرگتر را بوجود می­آورد ناشناخته است.
2. به نظر می­رسد که در یک گروه سنی یکسان هیچ رابطه بین اندازه یک ماهی ماده و اندازه تخم­هایی که تولید کرده اند وجود ندارد. همچنین هیچ راه مشخصی برای تحریک ماهی قزل آلا رنگین کمان به تولید تخم­ها­ی بزرگتر که لاروهای  حاصله تغذیه بهتر و رشد بسیار سریعتری داشته باشند وجود ندارد.
3. به نظر می­رسد احتمال این امر وجود داشته باشد که علاوه بر اندازه والدین، سایر عوامل نیز بر روری اندازه تخمه­ا تاثیر  داشته  باشند. در حال حاضر هیچ روشی برای افزایش اندازه تخم­های ماهی قزل آلا چه از طریق جیره غذایی و چه محیط زندگی ماهی ابداع نشده است.
4. عموما اندازه تخم ماهی با بالا رفتن سن و والدین افزایش می­یابد. این تاثیر در نخستین سال پس از رسیدن ماهی به بلوغ  جنسی، آشکار تر از همه مواقع دیگر می­شوند.
5. به نظر می­رسد که نژادهایی از ماهی قزل آلای رنگین کمان وجود داشته باشد که در بین آنها اختلاف اندازه تخم­هایی که تولید می­کنند معنی دار است. ثابت شده که در حال حاضر، تثبیت چنین خصوصیات نژادی اختصاصی در پیش مولدین غیر ممکن می­باشد.

اختلاط پیش مولدین

 هر ماهی قزل آلای رنگین کمان ماده در هر بار تخم ریزی، به ازای هر کیلو گرم وزن بدن 1400-1000 تخم رها خواهد کرد. روش عادی عملی، ریختن تخم­ها به دست آمده از 10 ماهی ماده در یک جام می­باشد. پس از آن، تخم­ها با مایع تناسلی نر یا اسپرم­ها ( که از ماهی نر به دست می­آید) تلقیح می­شوند. تلقیح تخمک­ها به حدی سریع است که تقریباً همه آنها پیش از اینکه از ماهی نر دوم اسپرمگیری شود تلقیح شده اند. نتیجه اینکه حدود 30000 بچه ماهی در حال خروج از تخم به عنوان فرزندان یک قزل آلا نر به حساب می­آیند. تلیقح صحیح در رشد سریع قزل آلا بسیار اثر گذار است بنابراین رعایت اصول مهم است.
رشد سریع قزل آلا
امکان این امر وجود دارد که در سیستم تلقیح تخمک­ها، بر عکس در ابتدا از اسپرم­های چندین ماهی نر استفاده شود. ماهی نر هنگامی که در دست گرفته می­شود باید با یک پارچه خشک گردد. تقریباً مقادیر مساوی از اسپرم ها از هر ماه نر به داخل یک ظرف شیشه ای خشک ریخته می­شود. حتی یک قطره آب هم نباید وارد مخلوط اسپرم­ها شود. مخلوط اسپرم­ها باید با استفاده از میله شیشه ای به هم زده شود. پس از آن اسپرم­ها را می­توان در یک محل تاریک و سرد که برای ساعتها در آن زنده بمانند نگهداری نمود. مخلوط اسپرم­ها را می­توان برای تلقیح تخمک­هایی که از گروه­های انتخاب شده ماهیان ماده به دست آمده، مورد استفاده قرار داد.

تماس با ما

تهران،خیابان فاطمی،بین سیندخت وجمال زاده،پلاک 236 - معاونت آبزی پروری (میز مشترک سازمان شیلات ایران واتحادیه)
02188904808
02188918962
09111931764
info@sardabi.ir

آخرین اخبار

1398/07/17 16:06
اتحادیه مرکزی ماهیان سردابی کشور ،تخم چشم زده ماهی قزل آلا در انواع مختلف شامل تخم نرمال، تریپلویید، طلایی و سایر انواع تخم دانمارکی آکواسرچ را با کمک شرکت نوین دشت شیلات وارد می‌نماید.
1398/06/23 12:50
اجرای ماده 26 دستورالعمل اجرایی ماده 5 مبنی بر تیه و ابلاغ دستورالعمل مسوولین فنی توسط سازمان نظام مهندسی و کشاورزی و منابع طبیعی در خصوص مسوولین فنی تولید در واحدهای آبزی پروری
1398/03/06 10:14
جابه جایی و کنترل بهداشتی تخم چشم زده ماهی قزل آلای داخلی
1398/03/06 10:30
نامه مصوبات کمیسیون های مالی مدیریت بهره برداری ذخایر آبزیان
1398/02/11 20:05
فروش جزئی وعمده انواع ماهیان سردآبی شامل قزل آلای رنگین کمان، قزل آلای گوشت نارنجی و سالمون نروژی به صورت تازه و به درخواست مشتریان عزیز آماده و عرضه می گردد.
1398/02/07 17:05
با توجه به حساسیت این دسته از مواد غذایی به ویژه فساد پذیری سریع آن، خرید آبزیان از مراکز مطمئن و مورد تایید بسیار مهم است.
1398/02/04 23:18
برگزاری همایش ملی منابع طبیعی با موضوعات مختلف در شهریور 98
1398/01/24 14:04
فروش ویژه ماهی تازه منجمد شده برای کسب اطلاعت وارد شوید.
1398/01/18 16:17
مزایای پیان کار چگونه آشنا شویم
1398/01/11 10:56
تمهیدات لازم رو قبل از شروع بارندگی برای به حداقل رساندن زیان و ضرر انجام بدید:

بلاک گالری تصاویر

آمار بازدید

6.62K
1.18K
1537
4.7K
6.62K

تاریخ و زمان

دوشنبه 25 آذر 1398
Monday 16 December 2019